![world-backup-day-logo-2020](/sites/default/files/styles/article_full/public/post_images/world-backup-day-logo-2020.jpg?itok=_odDbrgB)
Η 31η Μαρτίου έχει οριστεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Backup, προσπαθώντας να ενημερώσει όλους εμάς για το πόσο σημαντικά είναι τα δεδομένα μας και ταυτόχρονα πόσο εύκολο είναι να τα χάσουμε.
![](/sites/default/files/uploads/2019/03/WBUD_19_1.jpg)
Γιατί χρειαζόμαστε το backup
Σύμφωνα με έρευνες μέσα σε ένα έτος δημιουργούμε περίπου 1,8 ZettaBytes δεδομένων, ένας ασύλληπτος αριθμός, ο οποίος συνεχώς και αυξάνει. Αυτή τη χρονιά, το 2020, μια χρονιά όπου η πανδημία του νέου κορωνοϊού COVID-19 θα σημαδέψει, μας θέλει να μένουμε στο σπίτι αυτή την περίοδο έτσι ώστε να προστατευτούμε. Αυτό αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία να οργανώσουμε τα αρχεία μας στο σπίτι και να τα κρατήσουμε backup ώστε να τα εξασφαλίσουμε και τελικά να προστατέψουμε και αυτά. Τα δεδομένα πρέπει να τα προστατέψουμε μιας και για αρκετούς περιέχουν αναμνήσεις και πληροφορίες από τη ζωή τους, για άλλους κρίσιμες πληροφορίες για τη δουλειά τους και για τους περισσότερους είναι συνδυασμός προσωπικής ζωής και εργασίας. Δυστυχώς σχεδόν το 30% των ανθρώπων δεν κάνουν κάποιο backup των δεδομένων τους, οπότε και αυτά βρίσκονται στον "αέρα" μιας και μπορεί να χαθούν πολύ εύκολα, σε μια στιγμή και με αρκετούς τρόπους. Η απώλεια των δεδομένων μπορεί να γίνει είτε ως αποτέλεσμα μιας απλής βλάβης του αποθηκευτικού μέσου, είτε αν η συσκευή που τα έχουμε αποθηκευμένα πέσει θύμα επίθεσης από κακόβουλο λογισμικό, είτε ακόμα και από ένα απλό ανθρώπινο λάθος, τα δεδομένα μπορούν να χαθούν σε μια στιγμή και μαζί τους τόσα πολλά και σημαντικά.![](/sites/default/files/uploads/2019/03/WBUD_19_1.jpg)