![Rambus_GDDR6_18_Gbps_Eye](/sites/default/files/styles/article_full/public/post_images/Rambus_GDDR6_18_Gbps_Eye.jpg?itok=7d4kW_rJ)
Η Rambus ανακοίνωσε την κατασκευή μνήμης τύπου GDDR6 η οποία έφτασε σε ταχύτητες 18Gbps, αρκετές φορές υψηλότερα από τις μνήμες DDR4 και περίπου 4Gbps υψηλότερα από τις ταχύτερες μέχρι σήμερα μνήμες GDDR6.
Όπως αναφέρει η Rambus η GDDR6 μνήμη της προσφέρει την υψηλότερη ταχύτητα αυτή τη στιγμή στη βιομηχανία φτάνοντας τα 18Gbps, όταν η ταχύτερη κάρτα γραφικών σήμερα, η οποία βασίζεται σε RTX 2080 Ti προσφέρει απόδοση που φτάνει σχεδόν τα 14Gbps.
Στην παρούσα φάση η μνήμη της Rambus δεν είναι τελικό προϊόν μιας και θα υπάρξει περαιτέρω ανάπτυξη πριν το δούμε σε κάρτες γραφικών, όπως αναφέρει η εταιρεία στην τελική του μορφή θα έρθει μαζί με GDDR6 controller, αλλά και υποστήριξη από την εταιρεία για το σχεδιασμό του PCB.
![](/sites/default/files/uploads/2019/11/Rambus_GDDR6_18_Gbps_Eye.jpg)