![NVIDIA_SoftBank](/sites/default/files/styles/article_full/public/post_images/NVIDIA_SoftBank.jpg?itok=XMBT2EyV)
Πριν ακόμα συμπληρωθεί ένας χρόνος από την εξαγορά της βρετανικής ARM Holdings, για την οποία η SoftBank κατέβαλλε το ποσό των 31.4 δισεκατομμυρίων δολαρίων, με μία απρόσμενη κίνηση ο ιαπωνικός επενδυτικός όμιλος έγινε ο 4ος μεγαλύτερος μέτοχος της NVIDIA.
Η NVIDIA το τελευταίο διάστημα γνωρίζει ανάπτυξη σχεδόν σε όλους τους τομείς τής (PC gaming, Deep learning, Τεχνητή Νοημοσύνη κα.) και όπως όλα δείχνουν αυτό τράβηξε το ενδιαφέρον της ιαπωνικής SoftBank, η οποία, επενδύοντας τέσσερα δισεκατομμύρια δολάρια, απέκτησε με συνοπτικές διαδικασίες το 4.9% του συνόλου των μετοχών της αμερικανικής εταιρείας.
Γνωρίζουμε ήδη ότι ο Masayoshi Son, ιδρυτής της SoftBank, σκοπεύει - μέσα στην επόμενη δεκαετία - να μεταμορφώσει τον όμιλο του σε έναν από τους μεγαλύτερους τεχνολογικούς επενδυτές του πλανήτη, οπότε οι εξαγορές αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της στρατηγικής του.
Και προσέξτε: το νούμερο αυτό δεν είναι τυχαίο, καθώς είναι το μεγαλύτερο ποσό που μπορεί να δοθεί για μία επένδυση στις ΗΠΑ, χωρίς να ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός ελέγχου της αρμόδιας αμερικανικής ρυθμιστικής αρχής (ψαγμένοι οι Ιάπωνες).
Πηγή