![LumixS_3](/sites/default/files/styles/article_full/public/post_images/LumixS_3.jpg?itok=B87v3ZrZ)
Στο πλαίσιο της Photokina 2018, η Panasonic παρουσίασε το νέο full-frame mirrorless σύστημα LUMIX S, το οποίο υιοθετεί τη μοντούρα "L-Mount" της Leica, ενώ παράλληλα ανακοινώθηκε και η ανάπτυξη δύο νέων φωτογραφικών μηχανών.
Ο λόγος για τις Panasonic Lumix S1R και Panasonic Lumix S1, εκ των οποίων η πρώτη αξιοποιεί έναν 35mm full-frame αισθητήρα των 47 megapixels και η δεύτερη έναν 35mm full-frame αισθητήρα των 24 megapixels.
Και οι δύο μηχανές διαθέτουν: in-body σταθεροποίηση Dual I.S. η οποία συνδυάζεται με το "in-lens" σύστημα σταθεροποίησης των φακών (κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί σε full-frame mirrorless συστήματα), μεγάλο και υψηλής ανάλυσης ηλεκτρονικό οφθαλμοσκόπιο (EVF), διπλή υποδοχή κάρτας μνήμης (Dual XQD/SD), rugged LCD οθόνες η οποίες κινούνται σε 3 άξονες (triaxial), καθώς και 100% weather-sealed σώματα.
Ιδανικές για φωτογραφία αλλά και για βιντεοσκόπηση, οι νέες κάμερες της Panasonic μπορούν να πραγματοποιήσουν λήψη βίντεο με ανάλυση 4Κ στα 60 καρέ/δευτερόλεπτο (4K 60p/50p), άλλη μία πρωτιά για τα DSLM συστήματα σύμφωνα με την ιαπωνική κατασκευάστρια.
Η Panasonic ανέφερε ότι σχεδιάζει να αναπτύξει περισσότερους από 10 φακούς για τη σειρά LUMIX S μέχρι το 2020, ξεκινώντας με έναν standard zoom 24-105mm, έναν telephoto zoom 70-200mm και έναν fixed-focus 50mm με f/1.4.
![](/sites/default/files/uploads/2018/09/LumixS_2.jpg)
![](/sites/default/files/uploads/2018/09/LumixS_3.jpg)