![luigi's mansion pic](/sites/default/files/styles/article_full/public/post_images/luigis-mansion-pic.jpg?itok=Y9TTAYMO)
Ο κύκλος των εξαγορών για το 2021 άνοιξε, με την Nintendo να εξαγοράζει πλήρως την Next Level games.
Σύμφωνα με ανακοίνωση της Nintendo of Japan που έγινε στις 5/1/2021, το studio παραγωγής παιχνιδιών Next Level Games της ανήκει στην πληρότητά του, αφού αγόρασε το 100% των μετοχών.
Η διαδικασία θα ολοκληρωθεί την 1η Μαρτίου.
Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι η Next Level Games έχει αναλάβει στο παρελθόν την δημιουργία σημαντικών τίτλων για την Nintendo. Μεταξύ αυτών το Metroid Prime: Federation Force για 3DS, το Luigi’s Mansion: Dark Moon για 3DS, το Luigi’sMansion 3 για Switch, το Mario Strikers για το GameCube και το Punch-Out!! για το Wii. Παρ’ όλα αυτά, έχει δημιουργήσει τίτλους και για άλλες εταιρίες όπως η Activision, η Sega και η Ubisoft.
Παρ΄ όλα αυτά, το ταλέντο τους έχει αναδειχτεί με παιχνίδια από franchises της Nintendo, οπότε δεν αποτελεί μεγάλη έκπληξη η εξαγορά τους από το τον ιαπωνικό κολοσσό.
Μπορείτε να διαβάσετε την ανακοίνωση σε PDF, εδω.
![](/sites/default/files/uploads/2021/01/luigis-mansion-pic-300x150.jpg)