Plaisio Blog

Emmy Awards 2022: Οι νικητές των τηλεοπτικών βραβείων!

Για πρώτη φορά από το 2019 και την έλευση του κορονοϊού, η 74η τελετή των Αμερικανικών Βραβείων Emmy πραγματοποιήθηκε κανονικά στο Microsoft Theater με εκλεκτούς καλεσμένους και οικοδεσπότη τον κωμικό Kenan Thompson (SNL).

Μεγάλοι «νικητές» αναδείχθηκαν τα «The White Lotus» και «Succession» (HBO/HBO Max), ενώ το «Ted Lasso» (Apple TV+) κέρδισε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το βραβείο της καλύτερης κωμικής σειράς.

Kenan Thompson (Saturday Night Live)

Ο Lee Jung-jae, πρωταγωνιστής του «Squid Game» (Netflix), έγινε ο πρώτος Ασιάτης ηθοποιός που κέρδισε το Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου σε δραματική σειρά και ο τέταρτος Ασιάτης που κερδίζει Βραβείο Emmy, ενώ η πρωταγωνίστρια του «Euphoria», Zendaya, κέρδισε το Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου σε δραματική σειρά και έγινε η νεαρότερη ηθοποιός που κερδίζει δύο φορές Βραβείο Emmy στην ιστορία του θεσμού.

Η Jean Smart από το «Hacks» (HBO Max) έλαβε το Βραβείο Α′ Γυναικείου Ρόλου σε κωμική σειρά, ενώ ο Jason Sudeikis από το «Ted Lasso» (Apple TV+) έλαβε για ακόμη μια φορά το Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου σε κωμική σειρά. Ας δούμε αναλυτικά τους νικητές των Βραβείων Emmy 2022:

Καλύτερη Δραματική Σειρά:

Better Call Saul (AMC)
Euphoria (HBO/HBO Max)
Ozark (Netflix)
Severance (Apple TV+)
Squid Game (Netflix)
Stranger Things (Netflix)
Succession (HBO/HBO Max)
Yellowjackets (Showtime)

Α’ Ανδρικός Ρόλος σε Δραματική Σειρά

Jason Bateman (Ozark)
Brian Cox (Succession)
Lee Jung-jae (Squid Game)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Adam Scott (Severance)
Jeremy Strong (Succession)

Lee Jung-jae (αριστερά), Hwang Dong-hyuk (δεξιά) – Getty Images
A′ Γυναικείος Ρόλος σε Δραματική Σειρά:

Jodie Comer, Killing Eve
Laura Linney, Ozark
Melanie Lynskey, Yellowjackets
Sandra Oh, Killing Eve
Reese Witherspoon, The Morning Show
Zendaya (Euphoria)

Β′ Ανδρικός Ρόλος σε Δραματική Σειρά:

Nicholas Braun (Succession)
Billy Crudup (The Morning Show)
Kieran Culkin (Succession)
Park Hae-soo (Squid Game)
Matthew Macfadyen (Succession)
John Turturro (Severance)
Christopher Walken (Severance)
Oh Yeong-soo (Squid Game)

Β′ Γυναικείος Ρόλος σε Δραματική Σειρά:

Patricia Arquette (Severance)
Julia Garner (Ozark)
Jung Ho-yeon (Squid Game)
Christina Ricci (Yellowjackets)
Rhea Seehorn (Better Call Saul)
J. Smith-Cameron (Succession)
Sarah Snook (Succession)
Sydney Sweeney (Euphoria)

Καλύτερη κωμική σειρά:

Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO)
Curb Your Enthusiasm (HBO)
Hacks (HBO Max)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Only Murders in the Building (Hulu)
Ted Lasso (Apple)
What We Do in the Shadows (FX)

Jason Sudeikis (Ted Lasso) – Getty Images
Α′ Γυναικείος Ρόλος σε Κωμική Σειρά:

Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Elle Fanning (The Great)
Issa Rae (Insecure)
Jean Smart (Hacks)

Α’ Ανδρικός Ρόλος σε Κωμική Σειρά:

Donald Glover (Atlanta)
Bill Hader (Barry)
Nicholas Hoult (The Great)
Steve Martin (Only Murders in the Building)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Β’ Ανδρικός Ρόλος σε Κωμική Σειρά:

Anthony Carrigan (Barry)
Brett Goldstein (Ted Lasso)
Toheeb Jimoh (Ted Lasso)
Nick Mohammed (Ted Lasso)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Henry Winkler (Barry)
Bowen Yang (Saturday Night Live)

Β’ Γυναικείος Ρόλος σε Κωμική Σειρά:

Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Hannah Einbinder (Hacks)
Janelle James (Abbott Elementary)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Sarah Niles (Ted Lasso)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
Juno Temple (Ted Lasso)
Hannah Waddingham (Ted Lasso)

The White Lotus (HBO) – Getty Images
Καλύτερο Σενάριο σε Μίνι Σειρά, Ανθολογία ή Τηλεοπτική Ταινία:

Dopesick (Hulu)
The Dropout (Hulu)
Inventing Anna (Netflix)
Pam & Tommy (Hulu)
The White Lotus (HBO)

Α’ Γυναικείος σε Μίνι Σειρά, Ανθολογία ή Τηλεοπτική Ταινία:

Toni Collette (The Staircase)
Julia Garner (Inventing Anna)
Lily James (Pam & Tommy)
Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)
Margaret Qualley (Maid)
Amanda Seyfried (The Dropout)

Α’ Ανδρικός σε Μίνι Σειρά, Ανθολογία ή Τηλεοπτική Ταινία:

Colin Firth (The Staircase)
Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
Oscar Isaac (Scenes From a Marriage)
Michael Keaton (Dopesick)
Himesh Patel (Station Eleven)
Sebastian Stan (Pam & Tommy)

Michael Keaton – Getty Images
Β’ Ανδρικός σε Μίνι Σειρά, Ανθολογία ή Τηλεοπτική Ταινία:

Murray Bartlett (The White Lotus)
Jake Lacy (The White Lotus)
Will Poulter (Dopesick)
Seth Rogen (Pam & Tommy)
Peter Sarsgaard (Dopesick)
Michael Stuhlbarg (Dopesick)
Steve Zahn (The White Lotus)

Β’ Γυναικείος σε Μίνι Σειρά, Ανθολογία ή Τηλεοπτική Ταινία:

Connie Britton (The White Lotus)
Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Alexandra Daddario (The White Lotus)
Kaitlyn Dever (Dopesick)
Natasha Rothwell (The White Lotus)
Sydney Sweeney (The White Lotus)
Mare Winningham (Dopesick)

Καλύτερη Σκηνοθεσία σε Δραματική Σειρά:

Jason Bateman (Ozark)
Ben Stiller (Severance)
Hwang Dong-hyuk (Squid Game)
Mark Mylod (Succession)
Cathy Yan (Succession)
Lorene Scafaria (Succession)
Karyn Kusama (Yellowjackets)

Καλύτερη Σκηνοθεσία σε Μίνι Σειρά, Ανθολογία ή Τηλεοπτική Ταινία:

Danny Strong (Dopesick)
Francesca Gregorini (The Dropout)
Michael Showalter (The Dropout)
John Wells (MAID)
Hiro Murai (Station Eleven)
Mike White (The White Lotus)

Καλύτερη Σκηνοθεσία σε Κωμική Σειρά:

Hiro Murai (Atlanta)
Bill Hader (Barry)
Lucia Aniello (Hacks)
Mary Lou Belli (The Ms. Pat Show)
Jamie Babbit (Only Murders in the Building)
Cherien Dabis (Only Murders in the Building)
MJ Delaney (Ted Lasso)

Sheryl Lee Ralph – Getty Images
Καλύτερο Σενάριο σε Κωμική Σειρά:

Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Duffy Boudreau (Barry)
Alec Berg, Bill Hader (Barry)
Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky (Hacks)
Steve Martin, John Hoffman (Only Murders in the Building)
Jane Becker (Ted Lasso)
Sarah Naftalis (What We Do in the Shadows)
Stefani Robinson (What We Do in the Shadows)

Καλύτερο Σενάριο σε Δραματική Σειρά:

Thomas Schnauz (Better Call Saul)
Chris Mundy (Ozark)
Dan Erickson (Severance)
Hwang Dong-hyuk (Squid Game)
Jesse Armstrong (Succession)
Jonathan Lisco, Ashley Lyle, Bart Nickerson (Yellowjackets)
Ashley Lyle, Bart Nickerson (Yellowjackets)

Καλύτερο Σενάριο σε Μίνι Σειρά, Ανθολογία ή Τηλεοπτική Ταινία:

Danny Strong (Dopesick)
Elizabeth Meriwether (The Dropout)
Sarah Burgess (Impeachment: American Crime Story)
Molly Smith Metzler (MAID)
Patrick Somerville (Station Eleven)
Mike White (The White Lotus)

Mike White (The White Lotus) – Getty Images
Καλύτερο Σενάριο για Variety Special

Ali Wong (Ali Wong: Don Wong)
Ian Berger, Devin Delliquanti, Jennifer Flanz, Jordan Klepper, Zhubin Parang, Scott Sherman (The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers the Globe – Hungary for Democracy)
Jerrod Carmichael (Jerrod Carmichael: Rothaniel)
Nicole Byer (Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo))
Norm Macdonald (Norm Macdonald: Nothing Special)

Best Variety Talk Series

The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Late Night With Seth Meyers (NBC)
The Late Show With Stephen Colbert (CBS)

Best Variety Sketch Series

A Black Lady Sketch Show (HBO/HBO Max)
Saturday Night Live (NBC)

Best Competition Program

The Amazing Race (CBS)
Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Prime Video)
Nailed It! (Netflix)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
Top Chef (Bravo)
The Voice (NBC)

Lizzo – Getty Images
Avatar

Β. Ορφανίδης

Techie | Cinephile | Avid Gamer | Star Wars Fan | Whovian | Photographer | Coffee Addict | Biker